Aktualności

Artykuł: Oświetlenie halogenowe

data dodania: 02 December 2015

CO TO JEST LAMPA HALOGENOWA?

Lampa halogenowa  to rodzaj elektrycznego źródła światła, powstały w latach 60-tych XX wieku poprzez udoskonalenie zwykłej żarówki. 

Żarówki halogenowe nazywane są popularnie „halogenami”, ale trzeba wiedzieć, że nazwa pochodzi od halogenu - fluorowca  (to np. jod, brom). Wykorzystywany jest jako składnik regenerujący żarnik wolframowy żarówki  (dodawany do gazu szlachetnego, którym jest wypełniona) i  tym samym  podwyższający czas jej eksploatacji. Proces chemiczny , zachodzący w bańce żarówki nazywa się halogenowym cyklem regeneracyjnym. 

SKĄD WYNIKAJĄ  I  JAKIE SĄ  ZALETY HALOGENOWEGO ŹRÓDŁA ŚWIATŁA?

Przyczyną występowania wielu zalet stosowania halogenowego źródła światła jest występowanie halogenowego cyklu regeneracyjnego (pozwalającego zwiększyć temperaturę żarnika do około 3200K).


Źródło: COSMOLight; lampa Venezia

Dzięki temu żarówki halogenowe cechują się :
- wysokim poziomem wskaźnika oddawania barw (uzyskuje się naturalne i białe światło,  w którym dobrze się czujemy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni, a oświetlane przedmioty mają bardziej nasycone barwy),
- brakiem efektu migania światła,
- wyższą (nawet o 25%) skutecznością świetlną niż tradycyjne źródła światła,
- a także dłuższą trwałością (2-5 razy większą). 
- kolejną zaletą - wynikającą z w/w faktów -  jest mniejsze zużycie energii elektrycznej przy identycznym strumieniu świetlnym, tzn. że żarówka halogenowa świecąca tak samo jak tradycyjna będzie pobierała mniej prądu!


Źródło: COSMOLight; lampa Venezia


Pozostałe cechy ”halogenów” - niezwykle istotne dla projektantów i designerów - to:
- bezpieczeństwo stosowania światła halogenowego – lampa ma filtr UV, umieszczany zwykle na bańce żarówki;  zatrzymuje promieniowanie nadfioletowe (UV), dzięki temu światło wolne jest od tego szkodliwego promieniowania; halogeny pozwalają na bezpieczne oświetlanie różnych przedmiotów, np. dzieł sztuki - oświetlane przedmioty nie płowieją;
- odporność na drgania i wibracje;
- możliwość zastosowania ściemniacza - przydatna do akcentowania i tworzenia atmosfery, idealna do wielu różnych zastosowań;
- szerokie zastosowanie w oświetleniu akcentującym oraz w oświetleniu ogólnym ;
- możliwość stosowania w otwartej oprawie oświetleniowej (typowym przykładem  otwartych opraw oświetleniowych są żyrandole i kinkiety, w których żarówki nie są osłonięte) -w takich oprawach powinno się stosować źródła światła, w których nie ma zagrożenia samoistnego pęknięcia bańki;
- rozmiar znacznie mniejszy od żarówek tradycyjnych - można stosować je w bardzo małych oprawach.

PODSUMOWANIE

Halogenowe źródła światła już dawno zagościły na światowych rynkach oświetleniowych. Są obecnie najbardziej popularnym oświetleniem jeśli chodzi o zastosowania dekoracyjne. Trzeba też przyznać, że sprawdzają się doskonale. Mimo kilku wad, np. stosunkowo wysokiej temperatury bańki i mocowania trzonka to i tak zdeklasowały tradycyjne żarówki, a nawet sprawniejsze niż one same świetlówki! O pozycji lidera świadczyć może choćby liczba typów żarówek halogenowych . Występuje aż 14 różnych rodzajów trzonków, a każdy z nich jest potrzebny (w zależności od miejsca zastosowania oraz typu światła)!


Źródło: COSMOLight; lampa Valencia

Projektanci oświetlenia mają w czym wybierać. Dzięki temu dobór lamp to w zasadzie kwestia gustu. Wybierając oświetlenie do współczesnego wnętrza kluczowy jest efektowny wygląd. Ten warunek wyśmienicie spełnia oświetlenie marki Cosmo Light – zachwycające lampy, takie jak: Venezia, Valenzia, czy Vancover są doskonałymi reprezentantkami lamp halogenowych.


Źródło: COSMOLight; lampa Valencia

W ostatnich latach liczne statystyki  handlowe jasno pokazują, że oświetlenie odgrywa coraz ważniejszą rolę. Użytkownicy kupujący lampy zaczynają zwracać uwagę (oczywiście poza designem) na sposób padania światła, barwę i jakość.  Coraz ważniejszy jest też fakt oszczędności... energooszczędności! To aspekt istotny dla naszych portfeli i dla środowiska. 

Sprawdź: zastosowanie halogenowych źródeł światła w lampach kryształowych COSMOLight


oswietlenie_halogenowe.png