Aktualności

Artykuł: Oświetlenie ledowe

data dodania: 24 November 2015

WPROWADZENIE

Dioda LED została wynaleziona już w latach 20. XX wieku, lecz w formie jaką znamy dzisiaj do produkcji weszła w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia (a opracowana została przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka).

Pierwsze diody były bardzo drogie w produkcji, lecz wraz z rozwojem techniki koszty spadły, co z kolei pozwoliło tworzyć nowe technologie i pracować nad wydajnością diod. Obecnie korzysta się z kilkudziesięciu technologii, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Źródło: CosmoLight; lampa Sydney

Dziś diody są dosłownie wszędzie. Oświetlenie LED-owe wykorzystuje się np.: przy produkcji mebli, w architekturze, budownictwie, motoryzacji, i wielu innych dziedzinach, zaczynając już od designu. Najpowszechniej jednak LED-y zauważyć dziś można, jako źródło światła zastępujące to tradycyjne –LED-owe światło wypiera sukcesywnie standardowe żarówki! Dzieje się tak ze względu na ogrom korzyści, jakie niesie ze sobą ta zmiana.

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY OŚWIETLENIA LED

 ▪ bardzo długa trwałość (przeciętna długość świecenia tradycyjnej żarówki wynosi jedynie 1000 godzin, a diody LED nawet 10 lat = 87600 godzin nieustannego świecenia!!!);   
 ▪ większa sprawność niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła i dużo mniejsze zużycie energii (wysoka sprawność oznacza, że aby osiągnąć tę samą wartość strumienia świetlnego potrzebna jest wielokrotnie mniejsza ilość energii elektrycznej, dlatego wymiana zwykłych żarówek na oświetlenie ledowe skutkuje znacznym zmniejszeniem zużycia prądu);  
▪  brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego;    
▪  nagrzewają się w znacznie mniejszym stopniu, co ma bezpośredni związek z większą sprawnością (uwaga: jedynie 5 % energii elektrycznej doprowadzanej do tradycyjnej żarówki jest zamieniana na światło, pozostała część zamieniana jest na ciepło i bezpowrotnie tracona!);    
▪  są bardzo ekologicznym źródłem światła;
▪  są wszechstronne i uniwersalne w zastosowaniu – nie stawiają projektantom praktycznie żadnych barier!

Źródło: CosmoLight; lampa Osaka

Oświetlenie LED-owe może wyglądać różnorako, np.: może przypominać tradycyjne żarówki, bądź być zamontowane na płytce, specjalnej elastycznej taśmie, czy pasku i zostać osadzone w docelowym miejscu tak, że owo źródło światła pozostaje dla odbiorcy niewidoczne. Ten aspekt jest niezwykle ważny dla designerów. Natomiast dla „zwykłego użytkownika” ważniejszą sprawą będzie z pewnością jakość oświetlenia, tzn. to, jaka jest właściwie moc LED-ów?

JAK OCENIĆ MOC LEDÓW

Trudność w odpowiedzi na to pytanie polega na tym, że moc świecenia diody można jedynie orientacyjnie przeliczyć na moc zwykłej żarówki. Aby uzyskać dużą dokładność należałoby wykonać specjalistyczne pomiary (dokonane na konkretnym źródle światła osadzonym w docelowej już oprawie).

Moc LED-ów określa tylko ich zużycie energii elektrycznej (nota bene zawsze jest ono kilkakrotnie mniejsze od tradycyjnych żarówek). To co nazywane jest potocznie mocą świecenia diody LED, określane jest jako strumień świetlny podawany w lumenach (lm).

W prostych przeliczaniach przyjmuje się, że 1W dioda daje porcję światła równą od 8 do 10W tradycyjnej żarówki żarnikowej. Należy przy tym pamiętać, że moc jest również zależna od koloru, kąta świecenia i rodzaju diody, a także o wartości strumienia świetlnego. Jeszcze jeden element powinien zwrócić naszą uwagę (zanim jeszcze wybierzemy konkretną lampę do danego pomieszczenia) – mianowicie barwa światła.

BARWA ŚWIATŁA, A DOBÓR ODPOWIEDNIEJ LAMPY

W opisach oświetlenia LED-owego spotkać można określenia: ciepła, dzienna, naturalna, neutralna, zimna. Temperatura barwowa podawana jest w stopniach Kelwina (K). Im więcej "Kelwinów" tym zimniejsza barwa. Wybór barwy światła, a więc i żarówki LED determinowany jest przez wybór konkretnego pomieszczenia i jego funkcji. Światło o chłodniejszej barwie rozbudza i wpływa korzystnie na pracę – jest zalecane do pomieszczeń, w których uczymy się i pracujemy. Nie jest z kolei zalecane do pomieszczeń mieszkalnych ponieważ zaburza sen. Światło białe ciepłe jest bardzo zbliżone do koloru tradycyjnej żarówki żarowej. Ciepła barwa pozwala się zrelaksować, tworzy przytulną atmosferę i ułatwia zasypianie. Żarówki LED o ciepłej barwie (2800-3300K) są polecane do oświetlenia salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, jadalni i kuchni.  

Źródło: CosmoLight; lampa Vienna

Dobór oświetlenia do przestrzeni publicznej, pomieszczeń tzw. komercyjnych również uzależniony będzie od temperatury barwowej światła i względów ekonomicznych, ale poza tym od jeszcze jednego faktu, a mianowicie od bezpieczeństwa stosowania LED-ów. Otóż światło emitowane przez lampy LED jest bezpieczne dla skóry i oczu (w jego spektrum nie ma promieniowania UV). Źródła LED mogą być z powodzeniem wykorzystywane do oświetlania przedmiotów wrażliwych na promieniowanie UV.

EKOLOGIA

Jeśli zaś idzie o względy ekologiczne, które zostały już wyżej wymienione, jako zalety oświetlenia LED, to warto tu dodać  dlaczego żarówki wykonane w technologii LED są bezpieczne dla środowiska. Opisywane są jako oświetlenie ekologiczne, ponieważ przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a przez to do zmniejszenia emisji CO2 (jak dotąd nieodzownego skutku ubocznego wytwarzania tejże). 

PODSUMOWANIE

Można zatem konkludować, że stosowanie LED-owego oświetlenia przynosi tak wiele korzyści, że my – ludzie XXI wieku możemy bez obaw, które niesie przecież każda zmiana,  śmiało podążać z duchem czasu!

Technologia i design LED-owego oświetlenia jest obecnie na tak wysokim poziomie, że naprawdę wahlarz wyboru jest ogromny. Jeśli tylko zapadnie decyzja o wykorzystaniu LED-owych żródeł światła, to zarówno posiadacze prywatnych nieruchomośći mieszkalnych, jak i pomieszczeń komercyjnych użytku publicznego mogą z powodzeniem planować oświetlenie w dowolnym stylu!

Ta nowoczesność LED-ów może być widoczna już na pierwszy rzut oka (jak np. w formie i designie lamp marki Cosmo Light - choćby z serii Sydney, czy Osaka), albo też ukryta w tradycyjnej postaci (zobacz np. przecudowną Viennę marki Cosmo Light). Jakby tego było mało właściciele firm również mogą wyłowić coś dla siebie. Oprócz oświetlenia - potrzebnego w każdym biurze, czy salonie - nowoczesny biznes bardzo często decyduje się dziś na znaki LED dla swoich placówek, np. LED LOGO - w znacznym stopniu podnoszące prestiż firmy (dowiedz  się więcej z oferty Cosmo Light na ZNAKI PREMIUM LED).

Okazuje się, że LED-owe światła zaspokoją potrzeby wszystkich charakterków! 


Sprawdź: Oświetlenie led od CosmoLight

tokyo_p01670ch.jpg