Living room
Number of light sources: 1
CE compliant
Harmonious, elegant
The 54cm tall Austin wall sconce captures attention with its impeccable details, creating a unique harmony and perfect balance between modern style and classic elegance.
When designing the Austin series, we paid attention to the details and used high-quality materials to create a product that exudes elegance and luxury.
This model is finished in brushed brass.
| Width | 17.00 cm |
| Height | 54.00 cm |
| Depth | 17.00 cm |
| Color | Brass |
| Material | Metal, Fabric |
| Room | Home office, Livingroom, Bedroom, Hall, Dining room, Bathroom |
| Type | Wall lamps |
| Socket | E27 |
| Number of light sources | 1 |
| Maximum power | 40W |
| Light sources included | No |
| IP rating | IP20 |
| Lampshades | Yes |
| Lampshade color | White |
| EAN | 5902115965289 |
| SKU | W01289BR-WH |