11/15

Oświetlenie loftowe

Loft w języku angielskim znaczy tyle, co poddasze, strych. Pojęcie przeniesione na grunt polski używane jest dla lokali urządzonych w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach, a także dla tych budowanych od podstaw, które swoją formą nawiązują do stylu przemysłowego.
Zawdzięczają swoją popularność amerykańskiej awangardzie - młodym, niezależnym artystom, szukającym dla siebie niedrogich lokali. Organizowali w nich swoje mieszkania, pracownie i warsztaty.

Obecnie loft jest symbolem wyrafinowanego luksusu. Ten styl po prostu zawładnął sercami projektantów!

POCZĄTEK

W latach 50-tych XX wieku w Nowym Jorku wzmagający się kryzys gospodarczy doprowadził do upadku wielu przedsiębiorstw, w związku z czym fabryki, magazyny i zakłady produkcyjne zostały opuszczone. Jako pierwsi dostrzegli je nowojorscy artyści…
Pierwszy loft powstał w latach 60. XX wieku na Manhattanie w dzielnicy SoHo. W pofabrycznej przestrzeni artyści stworzyli dom, pracownię i galerię. Natomiast w Polsce pierwszy loft powstał w 2003 roku, w Bytomiu, w budynku starej lampiarni!

Coraz większa popularność loftów przyczyniła się do zrewitalizowania wielu zabytków, zaś dzisiejsza moda na lofty ma niewiele wspólnego z awangardą, już na pewno nic z kryzysem i biedą. Wręcz przeciwnie – jest znakiem wysublimowanego smaku. Narzuca wysoki standard, luksus i nowoczesność!

STYL LOFTOWY

Styl loftowy, nazywany często także industrialnym, jest odmianą stylu nowoczesnego. Charakteryzuje się surowością, prostotą i minimalizmem. Jednocześnie może jednak być przyjemny i przytulny w odbiorze – wbrew pozorom nie jest ascetyczny. Granice w stylach zacierają się, ale pewne jest, że styl loftowy ma swój unikatowy klimat.
Wnętrza w stylu loft to przede wszystkim: duża przestrzeń; surowe ściany i podłogi; nieotynkowane cegły; beton; wysokie stropy; wyeksponowane kable, rury i instalacje; stalowe schody; unikatowe, designerskie meble oraz „przemysłowe” dodatki (chromowane, dekoracyjne przedmioty; dobre grafiki lub obrazy; małe maszyny; fabryczne lampy) – koniecznie z wysokiej jakości materiałów.

Pomieszczenie w tym stylu można zaaranżować prawie wszędzie. Każda „open space”, otwarta kuchnia, salon, czy też hol nadają się idealnie. Śmiało można też wprowadzić loftowe dodatki do gabinetu, łazienki czy sypialni, pod warunkiem jednak pewnej powściągliwości w meblowaniu i dekorowaniu. Loft to przestrzeń. Dlatego niezmiernie istotne jest dobre oświetlenie, koniecznie w klimacie loftowym. Pamiętać trzeba też o dominujących kolorach, którymi są odcienie szarości (zwłaszcza te chłodne, ciemne), przybrudzone beże, odcienie miedzi, stali, a w nowoczesnych rozwiązaniach również biel.

Utrzymane w takiej stylistyce lokale to wnętrza dla odważnych!

picture

LAMPY LOFTOWE

Wspomniano już, że kluczową rolę w pomieszczeniach loftowych odgrywają przestrzeń i światło oraz że w takiej stylistyce ważne jest dobre oświetlenie. Dobre – znaczy w tym przypadku przemyślane, nieprzypadkowe, wyraziste, a przede wszystkim utrzymane w stylu industrialnym. W loftach w zasadzie nie ma miejsca na lampy w innym stylu. Muszą oddawać mocny charakter, minimalizm i surowość tego klimatu. Lampy wyglądające jak żarówki na sznurze, albo takie jak gdyby zostały pożyczone z warsztatu, magazynu, czy hali będą świetnie pasować. 

picture

Lampy loftowe to oświetlenie przemysłowe w nowym wydaniu. Niewątpliwie mają artystyczny sznyt. Wykonane są z metalu, szkła, aluminium, lub tworzyw sztucznych. Najczęściej są duże, wręcz przeskalowane i... fenomenalnie wyglądają w parach!
Mają niezwykle cenną zaletę – pasują do różnych wnętrz, nie tylko do tych industrialnych. Doskonale adaptują się również w pomieszczeniach nowoczesnych, designerskich, minimalistycznych, vintage, a nawet skandynawskich.

Aktualności