Gold
Number of light sources: 3
CE compliant
Elegant, classic.
This plafond was designed with the Hamptons and New York Classic styles in mind. Traditional shape, perfect proportions and excellent ornamentation - subtle, yet eye-catching. The gold finish, candlestick light source mounting and white fabric lampshade give it a truly American "look" that is gaining a growing number of fans. ABU DHABI is even the perfect decorative lighting for a living room, dining room, or bedroom in New York style.
.
| Height | 37.00 cm |
| Diameter | 40.00 cm |
| Color | Polished Gold |
| Material | Metal |
| Room | Home office, Livingroom, Bedroom, Hall, Kitchen, Dining room, Bathroom |
| Type | Ceiling lamps |
| Socket | E14 |
| Number of light sources | 3 |
| Maximum power | 40W |
| Light sources included | No |
| IP rating | IP20 |
| Lampshades | Yes |
| Lampshade color | White |
| EAN | 5902115964480 |
| SKU | C03480AU-WH |